miesięcznik polonia kultura
pakamera.chicago
pismo pakamera.polonia, od numeru 14 pod adresem internetowym: www.pakamerapolonia.com
podróże
/ KULTURA książki
pakamera wrzesień 2022 / 1 (1)
Żadnych bogów,
żadnych panów
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Cykl: Trylogia chicagowska (tom I)
Wydanie I: 24 listopada 2021
kryminał, sensacja, thriller
Wyróżniona Nagrodą Wielkiego Kalibru 2022
Chicago, rok 1918. Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę
w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem
i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca
Grzegorz Dziedzic
NAGRODA
WIELKIEGO
KALIBRU
zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Szybko okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów, a on sam musi stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości."Żadnych bogów, żadnych panów" to czarny kryminał historyczny odsłaniający zapomniane i wyparte przez Polonię oraz praktycznie nieznane
w Polsce fragmenty historii polskiej diaspory w Chicago – mieście ciężkiej pracy, korupcji i zbrodni. Historii, która była taka, jak ta książka – brutalna, surowa i bezlitosna.
Nie do wiary, że to debiut! "Peaky Blinders" w polonijnej wersji. Zupełnie nowa przestrzeń w polskim kryminale retro, mroczna i krwista niczym rzeźnia przemysłowa. Marcin Wroński (lubimyczytać.pl)
Recenzje
NA POHYBEL
Zastanawiałam się długo, jak zachęcić was do przeczytania tej książki. Szantaż? Nie mam asów w rękawie. Groźba? No przecież nie wyciągnę colta zza pasa i nie skieruję go w moich kochanych czytelników. Łagodna perswazja? Spróbujmy, może zadziała.
Książkę Grzegorza Dziedzica przeczytać trzeba, z kilku powodów. Najważniejszy dla mnie, bardzo egoistyczny, to ten, że mocno polubiłam świat przedstawiony przez autora i bardzo chciałabym się w nim zanurzyć jeszcze raz. Ale jeśli nawet przyznana tej powieści Nagroda Wielkiego Kalibru 2022 nie pomoże w zwiększeniu sprzedaży, to wydawnictwo może się nie zdecydować na publikację kolejnego tomu. W końcu - to biznes, a nie działalność charytatywna.
Po przygodzie z książką „Czerwone jezioro”, nagrodzoną w konkursie Agory, która okazała się cienka, jak czternasta emerytura z ZUSu przy dwucyfrowej inflacji, do nagrody w kolejnym konkursie podchodziłam z uprzedzeniem. Niesłusznie. Książka Grzegorza Dziedzica zauroczyła mnie już pierwszymi zdaniami. Mogło być lepiej, ale do tego jeszcze dojdę.
Dziedzic pisze tak doskonałym językiem i posługuje się tak wyrafinowanym stylem, że aż szkoda, że to tylko „zwykły” kryminał. Taka dbałość o formę - to się praktycznie nie zdarza w dzisiejszych powieściach kryminalnych. Rzadko też trafiają się tak barwne i dopracowane psychologicznie postaci. Jak wam się, na przykład, podoba ksiądz alkoholik, który zrzuca habit, zostaje socjalistą i dopiero wtedy zaczyna wierzyć w Boga? Albo sierżant policji kryminalnej, wywodzący się z dołów społecznych, który jeszcze nie tak dawno był hersztem gangu i wciąż ma skłonności do rozwiązywania problemów mafijnymi metodami? Ja wymiękłam. Dodam jeszcze, że akcja dzieje się w polskich dzielnicach Chicago, w 1918 roku, a realia oddane są tak pieczołowicie, że czytając tę książkę ma się wrażenie podróży w czasie.
Pamiętam, że podobne odczucia miałam czytając wiele lat temu debiut Marka Krajewskiego „Śmierć w Breslau”. Tylko wtedy ta świetna, oryginalna, napisana doskonałym stylem książka natychmiast została zauważona i od niej zaczęła się burzliwa kariera autora. A kto dziś zauważy Grzegorza Dziedzica? Blogerzy, którzy rozpoczynają „recenzje” od słów: „dziś przychodzę do was z…”? Czy oni dostrzegą różnicę między stylem Dziedzica, a stylem gimnazjalisty, obowiązującym wśród producentów dzisiejszych bestsellerów? Czy autor ma szanse wypłynąć na szersze wody, skoro aby tam dotrzeć, trzeba najpierw przedostać się przez morze chłamu?
Dlaczego czarno to widzę? Na uroczystości wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru autor wspomniał, że książkę tę odrzuciło 50 wydawnictw (słownie: pięćdziesiąt!). Pięćdziesięciu osobom (których z trudem nie obdarzę epitetem, który ciśnie mi się na usta) albo nie chciało się tej książki przeczytać, albo przeczytali, ale uznali, że niej nie zarobią. No pewnie, przecież o wiele łatwiej wydawać Mrozów. No żeby ich pokręciło!
„Żadnych bogów, żadnych panów” nie jest typowym kryminałem, ponieważ nie chodzi w niej o rozwiązanie zagadki „kto zabił”, ale raczej - dlaczego. Kiedy dowiadujemy się kto stoi za morderstwami, pozostaje już tylko oczekiwanie na ujawnienie motywu zbrodni i ciekawość, jak potoczą się losy bohaterów. i jaką w tej rozgrywce pełnili rolę. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze, ponieważ tak wiele się dzieje na drugim planie, że czytelnik nie ma czasu na nudę.
Pod względem tematycznym (porachunki gangsterskie i relacje międzyludzkie) książka Dziedzica przypomina trochę „Ojca chrzestnego”, ale na szczęście jest o wiele lepiej napisana, bo od nieskomplikowanego (to grzeczny eufemizm) stylu Puzo czasami zęby bolą. Wielbiciele serialu „Peaky Blinders” również znajdą w tej powieści sporo analogii.
Co można by było zrobić inaczej albo nawet lepiej? Grzegorz Dziedzic chciał chyba rozpocząć swą książkę podobnie jak Reymont „Ziemię obiecaną” – od portretu wielkiego, przemysłowego miasta. Prawie by mu się udało uzyskać podobny efekt, gdyby szybciej przeszedł do zasadniczej narracji. W zbyt długim wstępie mamy bowiem postać, której oczami widzimy Chicago. Sprawia ona mylne wrażenie głównego bohatera, a tymczasem człowiek ten nie pojawi się więcej ani razu. Opisy miejsca akcji budujące klimat, dużo lepiej zagrałyby później, kiedy czytelnik będzie już na tyle mocno wciągnięty w opowieść, że wybaczy autorowi bardziej ambitne wstawki.
Autor trochę też przesadził z liczbą trupów na końcu. To nie jest tak, że im więcej śmierci, tym lepiej. Każde, kolejne, niepotrzebnie odebrane życie sprawia, że czytelnik coraz bardziej na śmierć obojętnieje, a przecież nie o to chodzi.
Jako zdeklarowany czytelnik kolejnego tomu byłabym również wdzięczna, gdyby autor trochę bardziej popracował w nim nad dramaturgią. Siłą rzeczy, przy drugim podejściu nie będę już tak bardzo zachwycać się stylem i klimatem, bo przyjmę za pewnik, że to w powieści znajdę, na pewno jednak będę mieć większe wymagania co do zręcznie skonstruowanej zagadki i dynamicznej fabuły.
Pożyjemy, zobaczymy. Tak czy inaczej – ja na następny tom Chicagowskiej Trylogii czekam z utęsknieniem. A wy? Może przynajmniej kupcie tę książkę. Na pohybel tym wydawcom, którzy nie chcieli na niej zarobić.
Nagroda Wielkiego Kalibru jest nagrodą literacką, przyznawaną za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Pomysł powstał w 2004, a Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" powołało kapitułę, rozstrzygającą o nagrodzie po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami. W składzie kapituły wówczas byli: Artur Górski, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Irek Grin, Marcin Świetlicki.
Zgodnie z ustaleniami zgromadzenia, nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. Przyznawane są również: Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru (nie jest obligatoryjną nagrodą doroczną) oraz Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru.
Wciągający, dosadny, miejscami brutalny i nieoczywisty – taki świat chicagowskich ulic z początku XX wieku prezentowany jest w kryminale Grzegorza Dziedzica. Niemniej ten świat to nie tylko miejsca, a przede wszystkim ludzie, których historie zmieniają się jak w kalejdoskopie.
Grzegorz Dziedzic jest tarnowianinem mieszkającym w Chicago od końca lat dziewięćdziesiątych. Początkowo podejmował się w USA różnych prac, ale ostatecznie znalazł zatrudnienie jako terapeuta uzależnień dla bezdomnych Polaków w Chicago. Pisywał artykuły do najstarszej chicagowskiej gazety polskojęzycznej – „Dziennika Związkowego”.
Recenzowany kryminał historyczny jest pierwszym tomem trylogii i debiutem Grzegorza Dziedzica, skądinąd bardzo udanym. Prezentowane przygody głównego bohatera, Teodora Ruckiego, są ekscytujące, a drobiazgowe opisy doskonale budują klimat. Czytając książkę, czytelnik spotka się z różnymi emocjami, które pozostaną z nim na długo po jej zakończeniu, zapewne do momentu ukazania się kolejnej części przygód detektywa.
Chicago na początku XX wieku nie należało do najbezpieczniejszych miejsc. Imigranci napływający do „Wietrznego miasta” tworzyli zamknięte enklawy, a przekroczenie ich granic miało niekiedy swoje konsekwencje. Główny wątek prezentowany w książce dobrze oddaje ówczesną sytuację społeczno-ekonomiczną przybyszów zza oceanu. Tym niemniej zaskoczeniem może być postać Teodora Ruckiego, Polaka który pnie się po szczeblach detektywistycznej kariery. Czy jednak rzeczywiście jest on kowalem własnego losu i wszystkie decyzje faktycznie należą do niego? W tym kryminale nic nie jest takie oczywiste.
Zróżnicowani bohaterowie prezentują charakterystyczną dla początku XX wieku społeczność polonijną zamieszkującą
w Chicago. Na jej tle przedstawione są również inne diaspory europejskie, jak również relacje pomiędzy nimi. W klimat kryminału dobrze wpisują się liczne niesnaski i porachunki gangsterskie, morderstwa oraz tajemnicze Bractwo. I choć takie zestawienie może brzmieć banalnie, wcale takie nie jest, a niewypowiedziany wprost przekaz, ukryty został przez autora nieco głębiej. Dzięki temu finał książki zaskakuje. Dużym atutem kryminału jest stopniowe budowanie napięcia, które ani na moment nie słabnie. Warto zwrócić uwagę także na wielowątkowość opowieści, w której poszczególne historie współgrają ze sobą i splatają się w każdym detalu.
Samo wydanie publikacji jest dość tradycyjne – ekologiczny papier, usztywniana okładka ze skrzydełkami. Dzięki dużej czcionce książkę czyta się szybko (choć niełatwo przez użyty brutalny język), pomimo sporej liczby stron. Mankamentem kryminału mogą być liczne, czasem przydługie opisy, które co prawda świetnie oddają atmosferę otoczenia i życie bohaterów, ale czasem zwyczajnie potrafią przynudzić. Warto także podkreślić, że nie jest to publikacja dla osób
o słabych nerwach. Brutalność i wulgarność może niektórych czytelników zrazić do kontynuacji pierwszej części trylogii,
a nawet zniesmaczyć.
Kryminał godny polecenia, choć przez swoją dosadną okrutność, niekoniecznie przeznaczony do czytania przed snem.
Z myślą głównie dla osób pełnoletnich, niewrażliwych na opisy morderstw i towarzyszącej im wszechobecnej krwi. Myślę że przypadnie do gustu zwłaszcza fanom mocnych, historycznych kryminałów.
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach. (histmag.org)
/ KULTURA książki
luty 2023 / 2 (6)
Chicago to moje miasto...
...które nie przestaje mnie fascynować swoją historią, kolorytem i dynamiką
MAGDALENA MIKRUT-MAJERANEK
W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM DZIEDZICEM
Grzegorz Dziedzic - tarnowianin urodzony w Lublinie, rocznik 1974. W Chicago mieszka od ponad 20 lat. W Polsce studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Chicago na Notheastern Illinois University ukończył psychologię. W USA imał się wielu zawodów. Pracował jako robotnik budowlany, kafelkarz, pomocnik
w fabryce perfum i głośników. Później jako terapeuta uzależnień w jedynym poza Polską polskojęzycznym programie odwykowym dla bezdomnych Polaków
w Chicago. Od 2014 roku kierował sekcją miejską i pisał felietony do „Dziennika Związkowego” – najstarszej polskojęzycznej gazety w Chicago. Obecnie pracuje jako psychoterapeuta
w Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim
w Chicago. Jest pasjonatem historii Chicago i dziejów chicagowskiej Polonii. „Żadnych bogów, żadnych panów” to jego powieściowy debiut. Obecnie pracuje nad drugą częścią przygód Teodora Ruckiego.
Grzegorz Dziedzic / fot.: Magda Marczewska
Magdalena Mikrut-Majeranek: „Żadnych bogów, żadnych panów” to polski kryminał retro i zarazem Pana powieściowy debiut. Jak zaczęła się Pana przygoda z pisaniem?
Grzegorz Dziedzic: Mam wrażenie, że dopiero się rozpoczyna, bo rozmawiamy na kilka dni przed polską premierą mojej powieści. Ale powiem tak – pisanie od zawsze przychodziło mi z łatwością. Miałem w życiu okres, kiedy zajmowałem się dziennikarstwem, pisałem newsy, reportaże i felietony dla chicagowskiego „Dziennika Związkowego”. Od dawna nosiłem się z zamiarem napisania książki, ale nie bardzo wiedziałem, o czym miałaby być. Zacząłem interesować się historią Polonii i szybko odkryłem, że ta historia jest o wiele bardziej wielowymiarowa niż nam, Polakom mieszkającym w USA, się wydaje. Kiedy odkryłem, że Polonia wstydzi się i wypiera mnóstwo wątków ze swojej historii, zrozumiałem, że właśnie znalazłem literacką niszę, której praktycznie nikt jeszcze nie zajął. Postanowiłem, że napiszę książkę o zapomnianym polskim Chicago, tym brudnym, niebezpiecznym, robociarskim i gangsterskim.
M.M.-M.: Czy może Pan zdradzić czym zajmuje się Pan na co dzień?
G.D.: Z zawodu jestem psychoterapeutą. Pracuję w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w Chicago. To jedyna w tym mieście instytucja świadcząca serwisy socjalne dla Polonii, miejsce o bogatej historii, które w przyszłym roku świętować będzie 100-lecie swojego istnienia. Zajmuję się terapią indywidualną, prowadzę też grupy terapeutyczne dla osób uzależnionych i dla sprawców przemocy domowej. Piszę w wolnym czasie, którego niestety nie mam zbyt wiele.
M.M.-M.: Wiedza i doświadczenie płynące z wykonywanego zawodu pomagają w pisaniu kryminału?
G.D.: Każde doświadczenie życiowe pomaga w pisaniu prozy, bo łatwiej pisze się o sprawach, które się przeżyło, albo przynajmniej ich dotknęło. Praca terapeuty oraz wiedza z zakresu psychoterapii i psychologii na pewno pomagają w konstruowaniu postaci
i zrozumieniu ich motywacji czy rozterek. Przyznaję, że w mojej pracy co rusz stykam się z niesamowitymi historiami, które pisze samo życie. Oczywiście nie mogę ich opisać z powodów etycznych i w trosce o prywatność osób, które spotykam w moim gabinecie, ale są one dla mnie źródłem niezliczonych inspiracji. Zresztą wszystkie moje doświadczenia zawodowe są pomocne w pisaniu. Praca w redakcji nauczyła mnie, jak robić research i dała mi dostęp do materiałów archiwalnych. W Ameryce wykonywałem wiele zawodów i, jak prawie każdy emigrant, zaczynałem od pracy fizycznej. Pracowałem w fabryce, na budowie, sprzątałem. Te doświadczenia okazały się niezwykle cenne, kiedy zdecydowałem napisać powieść o ludziach zamieszkujących robotnicze dzielnice sąsiadujące
z chicagowskim dystryktem mięsnym i stalowym.
Pocztówka z Chicago, 1900 rok / fot.: Detroit Photographic Co., domena publiczna
M.M.-M.: Akcja kryminału rozgrywa się w mieście świateł, elektryczności i pary, czyli w Chicago z 1918 roku. Ze szczegółami opisuje Pan topografię miasta i charakterystyczne elementy, dzięki czemu można poczuć panującą tam atmosferę, a naturalistyczne opisy działają na wyobraźnię. Dlaczego akurat to miasto stało się tłem do toczącej się akcji?
G.D.: Mógłbym odwrócić to pytanie i spytać, jak to się stało, że Chicago dotąd nie zostało zauważone przez polskich pisarzy, jako idealne miasto do osadzenia w nim akcji powieści kryminalnych, historycznych czy obyczajowych. Polacy są przecież obecni
w Chicago od jego powstania, a Polonia jest jedną z najliczniejszych chicagowskich grup etnicznych. Na przełomie XIX i XX wieku, aż do początku lat dwudziestych Chicago było domem dla tysięcy Polaków, którzy znaleźli zatrudnienie w przemyśle mięsnym, stalowym
i szwalniczym i zamieszkiwali najbiedniejsze i najmniej bezpieczne dzielnice miasta. Przemysłowy i imigrancki klimat tych dzielnic idealnie nadaje się na gotycki czarny kryminał. Powód drugi, a właściwie podstawowy, to fakt, że w Chicago, bądź na jego bliskich przedmieściach, mieszkam od ponad dwudziestu lat. Chicago to moje miasto, które nie przestaje mnie fascynować swoją historią, kolorytem i dynamiką. Chicagowski historyk, prof. Dominic Pacyga pisał o Chicago, że jest „jak wąż, który co trzydzieści lat zrzuca skórę i przywdziewa kolejną, żeby dostosować się do nowej rzeczywistości”. W czasach, o których piszę Chicago było najszybciej rozwijającym się miastem świata, miastem ciężkiej pracy, szybkich karier i jeszcze szybszych upadków, miastem bluesa i jazzu oraz przemocy, korupcji i bezprawia. Idealne miejsce na kryminał, czyż nie? W końcu jest Chicago też miastem bardzo polskim i tę polskość widać i czuć do dziś. Nieporozumieniem jest natomiast często powielany mit, jakoby Chicago było największym poza Warszawą polskim miastem.
Park Humboldta
/ fot.: domena publiczna
M.M.-M.: Czy powieść inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami? A może znajdziemy tu odniesienia do realnych postaci?
G.D.: Fabuła „Żadnych bogów, żadnych panów” jest fikcją.. Główni bohaterowie są fikcyjni, podobnie jak opisywane zbrodnie i czarne charaktery. Akcja rozgrywa się jednak na tle prawdziwych wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce i przebieg, tak jak je opisuję. Takim wydarzeniem był pożar stodół w dystrykcie miejskim, który zbiegł się z konferencją... strażaków i niektórzy historycy uważają, że został wzniecony przez któregoś z jej uczestników. Innym prawdziwym wydarzeniem była polonijna parada i wiec w Parku Humboldta, przy pomniku Kościuszki. W książce występuje sporo realnych postaci, choć pojawiają się na drugim i trzecim planie. Wśród nich należy wymienić dyrektora niesławnego szpitala psychiatrycznego w Dunning, Charlesa Reada, słynnego chicagowskiego socjalistę Eugene Debsa oraz Joe Guzika, gangstera i księgowego Ala Capone. Prawdziwych wydarzeń i postaci jest więcej, ale nie chcę zdradzać wszystkiego i psuć czytelnikom zabawy.
Grzegorz Dziedzic
/ fot.: Magda Marczewska
Herman Webster Mudgett (16 maja 1861 – 7 maja 1896), lepiej znany jako dr Henry Howard Holmes lub HH Holmes. To amerykański seryjny morderca
/ fot.: domena publiczna
M.M.-M.: W czasie kiedy w Londynie szalał Kuba Rozpruwacz, w Chicago grasował inny morderca, zwany diabłem z Chicago. To Herman Webster Mudgett. W Pana książce mamy z kolei Diabła z Michałowa. Czy postacie te są powiązane?
G.D.: Herman Webster Mudgett, czyli H.H. Holmes to najsłynniejszy chicagowski seryjny morderca, działający w czasie Ekspozycji Kolumbijskiej, czyli w pierwszej połowie lat 90. XIX wieku. To przerażająca i diaboliczna postać, rzeczywiście taki chicagowski Kuba Rozpruwacz, o wiele zresztą perfidniejszy od londyńskiego zabójcy. Podobieństwa pomiędzy nim a Diabłem z Michałowa są ledwie zarysowane, choć istnieją punkty styczne. Obydwu prasa określiła mianem „diabła”, obaj działali na południu miasta – morderca z mojej powieści w dzielnicach The Bush i Back of the Yards, a H.H Holmes w dzielnicy położonej pomiędzy nimi, czyli
w Englewood. Na tym podobieństwa się kończą, natomiast nie ukrywam, że jedną
z moich literackich inspiracji do napisania powieści był „Diabeł w Białym Mieście” Erika Larsona, czyli fabularyzowana historia H.H. Holmesa. Interesuje mnie temat chicagowskich morderców i zbrodni. Od niedawna mam okazję współtworzyć podcast true crime pt. „Zbrodnie Chi-town”. Zainteresowanych tematem serdecznie zapraszam do słuchania. W najbliższym czasie planujemy poświęcić odcinek H.H. Holmesowi.
M.M.-M.: Nie bez kozery w publikacji mowa jest o „Dzienniku Związkowym”. Czy może Pan coś opowiedzieć o tym tytule prasowym?
G.D.: Jak już wspomniałem, miałem okazję przez kilka lat pracować w redakcji tej gazety. „Dziennik Związkowy” to najstarsza i największa polskojęzyczna gazeta w Chicago. Z tego, co mi wiadomo, jest to najdłużej bez przerwy ukazująca się w legalnym obiegu polskojęzyczna gazeta na świecie. Pierwszy numer „Dziennika Związkowego” ukazał się w styczniu 1908 roku i do dziś jest najchętniej kupowaną przez Polonię chicagowską gazetą. To organ prasowy Związku Narodowego Polskiego, jednej z najstarszych bratniackich organizacji polonijnych. Archiwum „Dziennika Związkowego” było dla mnie skarbnicą wiedzy o czasach, które opisuję w mojej powieści. To niesamowite doświadczenie, móc za pośrednictwem stuletnich łamów przenieść się w tamte czasy, tym bardziej, że gazeta opisywała nie tylko bieżące wydarzenia, ale zamieszczała także reklamy i ogłoszenia drobne, opisywała ciekawostki, anegdoty, a nawet paski komiksów. Oczywiście najcenniejsza była dla mnie aktualizowana codziennie kronika kryminalna.
M.M.-M.: Przygotowując się do pisania powieści bazował Pan na materiałach źródłowych, które udało się pozyskać z Muzeum Polskiego w Ameryce i Muzeum Historii Chicago. Jakie ciekawostki udało się tam znaleźć? Co najbardziej Pana zdziwiło?
G.D.: Bazowałem na artykułach prasowych, nie tylko z prasy polonijnej, ale i amerykańskiej. „Chicago Tribune” opisywało polskie dzielnice i ich mieszkańców z mieszaniną zadziwienia i grozy, porównując je do slumsów Kalkuty. Dzięki pomocy wspomnianych muzeów, za którą bardzo dziękuje, udało mi się dotrzeć do mnóstwa publikacji oraz zdjęć z epoki. Jednak największą pomoc otrzymałem od profesora Pacygi, który zgodził się zostać moim konsultantem historycznym. To on podrzucił mi najwięcej cennych
i fascynujących materiałów, a po lekturze kolejnych rozdziałów nanosił korekty. Bez jego pomocy ta książka nie miałaby szansy powstać, a przynajmniej nie w takim kształcie. Na pytanie, co najbardziej mnie zdziwiło, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, bo tych zadziwień było mnóstwo. Myślę, że najbardziej uderzające jest dla mnie fakt, że pomimo wieku, który upłynął, tak niewiele się zmieniło w polskiej i polonijnej mentalności. Polonia sprzed stu lat była rozdarta zażartym sporem o istotę polskości. Frakcja katolicko-narodowa, skupiona wokół parafii św. Stanisława Kostki i Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego uważała, że najważniejszy dla polskości jest katolicyzm. Z kolei frakcja związkowo-nacjonalistyczna twierdziła, że Polakiem może być każdy, łącznie z Żydem, ateistą i socjalistą, kto wierzy w wolną i niepodległa Polskę. Czasy się zmieniły, a spór o to, kto zasługuje na miano „prawdziwego Polaka” wciąż trwa.
"Zamek" Holmes'a
/ fot.: domena publiczna
M.M.-M.: Główny bohater pochodzi z Rychwałdu, z kolei ksiądz Roman z Galicji. To punkt styczny, Pan także wyemigrował z Polski.
W publikacji pojawia się neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Czy znajdziemy jeszcze inne polskie tropy?
G.D.: Polskich tropów jest całe mnóstwo, bo to powieść osadzona w polskim Chicago. Polskie są zatem monumentalne kościoły, które do dzisiaj górują nad miastem, polskie są tawerny i sklepy. W książce pojawiają się polskie gazety, organizacje i patriotyczne wiece. Opisuję też polskich nacjonalistów, socjalistów i anarchistów, jak i polskich gangsterów. Próbowałem też odtworzyć język, jakim posługiwali się ówcześni Polacy w Chicago, czyli mieszaninę polskiego i angielskiego, tzw. ponglish. Okazało się, że i on zmienił się przez sto lat, a pewne zwroty i sformułowania są współcześnie trudne do zrozumienia, dlatego na końcu książki zamieściłem słowniczek terminów. W końcu polskie są też problemy i konflikty, po polsku leje się wódka. To bardzo polska, a właściwie polonijna książka.
M.M.-M.: W książce pojawia się Bractwo Czarnego Słońca oraz koncepcja stworzenia nowej rasy ludzi użytecznych - homo utilis - ze złoczyńców, bezdomnych lumpów oraz wszelkich życiowych nieudaczników stworzymy kastę pracowników doskonałych – to licentia poetica?
G.D.: Założę się, że ktoś przede mną na pewno wpadł na ten koszmarny pomysł, więc nie będę go sobie przypisywał. Stworzenie „homo utilis” przez żądnych zysku plutokratów to metafora relacji społeczno-ekonomicznych nie tylko czasów rewolucji przemysłowej, ale także współczesnego późnego kapitalizmu. W przemysłowym Chicago człowiek był warty tyle, ile warta była siła jego mięśni i wykonywana praca. Imigranci, w tym Polacy, byli najtańszą siła roboczą w chicagowskich rzeźniach, stalowniach
i szwalniach. Wykonywali najtrudniejsze, najbrudniejsze i najbardziej niebezpieczne zawody. W jakimś sensie byliśmy dla wczesnych kapitalistów właśnie „homo utilis”, kastą niższą, może nie „podludzi”, ale na pewno nie pełnoprawnych obywateli. Proszę pamiętać, że w tamtych czasach Polacy, a wraz z nimi Irlandczycy, Włosi, Czesi, Słowacy czy Litwini, nie byli uznawani za ludzi rasy białej, a za ogniwo pośrednie pomiędzy białymi a kolorowymi. Do tego Polacy w Chicago byli demonizowani, jako ludzie nieobliczalni, seksualnie wyuzdani, skorzy do bitki i wypitki. Pełniliśmy wtedy rolę straszaka, podobną jak dziś pełnią uchodźcy z Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej.
M.M.-M.: Premiera pierwszego tomu miała miejsce 24 listopada, ale już wiemy, że historia będzie miała swoją kontynuację. Co czeka Teodora Ruckiego?
G.D.: „Żadnych bogów, żadnych panów” to pierwsza część „Trylogii chicagowskiej”. Pracuję nad drugą częścią i mam napisaną połowę książki. Nie mogę zdradzić szczegółów akcji. Powiem tylko, że akcja przenosi się na północ Chicago, a całość dzieje się w 1921 roku. W USA obowiązuje już prohibicja, a w Chicago władzę przejmują nowi gracze gangsterskiego półświatka. Teodor Rucki, swoim zwyczajem, pakuje się w tarapaty. Zdradzę tylko, że akcja jest jeszcze bardziej dynamiczna niż w części pierwszej.
M.M.-M.: Dziękuję serdecznie za rozmowę! (histmag.org, 2021)